5 mýtů o kruhovém tréninku aneb konec kruhového šílenství v Čechách

Slovo „funkční“ jistě natáhne mnoho klientů, ale mnoho jich tímto způsobem po čase odtáhne na rehabilitace.

Mýtus č. 1: Kruhový trénink je funkční a vhodný pro širokou veřejnost

Je to jistě lákavý komerční tah a hezky to zní, avšak opak je pravdou. Není ani třeba řešit samotný pojem funkční, který patří spíše do oblasti rekondice/ (p)rehabilitace. Intenzivní kruhový trénink, založený plnění času a rychlosti, je naprosto nevhodný pro širokou veřejnost. Ta potřebuje nejen mnoho nápravy, individuální korekce, techniku  atd. , ale i získání základní síly a individuální, cílený přístup pro daného jedince. Používáním tisíce nejrůznějších sebe dražších a lákavých pomůcek nic nevyřeší, ba naopak většinou spíše uškodí. Kettlebell, batlle ropes, bosu, TRX  jsou výborné, avšak složité pomůcky, a navíc každá z nich má svůj účel a potřebu individuálního použití. V prvé řadě je také třeba zmínit, že je třeba spíše, aby každý dokázal správně ovládat své tělo. V dnešní době tělesných dysfunkcí, kdy 80-90% lidí neudělá správně klik, jsou tyto tréninky dysfunkční sami o sobě, než funkční.

Řešení: Chcete-li použít určitý druh intervalového (kruhového) tréninku, použijte ho individuálně, kdy vše bude pod vaší kontrolou a dle potřeb nastaveno. Necvičte na kvantitu, ale kvalitu.

Mýtus č. 2: Kruhový trénink zlepší váš výkon

Jediné, co vám časté cvičení kruhových intenzivních tréninků zlepší, bude určitý zvyk na tento typ zátěže, popravdě však budete stále slabý, či spíše budete stále slabší. Budete dobrý cvičenec zběhlý v daném zatížení, ale rozhodně nebudete silný. Naopak při častém cvičení tohoto druhu bude vaše tělo slabší a slabší a budete spíše náchylní zranění. Intenzivní kruhový trénink je určitý druh maximálního výkonu, a není možné se na tento výkon připravovat maximálním výkonem, to je absurdní a přivede vás to spíše ke zranění.

Řešení:  Pracujte především na správných základech vašeho tréninku a budování vašeho těla. Tedy motorickém učení, diagnostice, síle a základních dovednostech. Vyčerpanost neznamená zlepšení a adaptaci. Kruhové tréninky jsou také sami o sobě naprosto k ničemu, pokud jste slabý. Jako první získejte sílu.

Mýtus č. 3: Bojové sporty a intenzivní sportovní výkony jsou tak těžké, tedy trénink musí být ještě

Sedy lehy či zkracovačky s kettlebellem? To je častý absurdní obrázek kruhových tréninků, které si navíc říkají funkční.

náročnější.

To je velice oblíbená teorie. Je jisté, že to vypadá macho- drsňácky a tvrdě, ale ve skutečnosti to bohužel fyziologicky vše funguje trochu jinak.  Napodobování určitých podmínek neznamená zákonitě zlepšení výkonu. Tím že budete huntovat váš nervový a energetický systém vás bude spíše vyčerpávat a budete blíž zranění a nedojde k adaptaci. Podíváte-li se však na přípravu mnoha vrcholových sportovců zjistíte, že základ je zatížit tak, aby nastávalo zlepšení, a to rozhodně nepřichází v sebezničení a vyčerpání, ale správné strategii fázování a rozdělení tréninku a práci s ATP, tedy energetickým systémem. Naprostý základ těchto sportovců je regenerace, nikoliv vyčerpanost. Být vyčerpaný a zničený uprostřed posilovny je sice hardcore, avšak se zlepšováním to nemá nic moc společného.

Řešení: Nechte si od svého trenéra efektivně nastavit váš tréninkový plán, kde veškerá vaše  tréninková příprava bude správně rozdělena a individuálně nastavena.

Mýtus č. 4: Kruhové tréninky jsou ideální k tomu, aby spálili vaše tuky.

Toto je argument, který pochází ještě ze staré školy. Je to však o dost složitější. V prvé řadě, trénink sám o sobě vám nespálí nic, je třeba k tomu mít mnoho podmínek, z nichž je správné stravování nejdůležitějším bodem. V druhé řadě, kruhové tréninky jsou často tak intenzivně nastavené, že rozhodně ani nevytváří podmínky ke spalování tuku, ba

Chcete výsledky? Zapomeňte na kruháče, vyberte si dobrého trenéra, získejte správnou a potřebnou sílu a stabilitu! Je to rychlejší a zdravější cesta!

spíše naopak spíše podmínky spalování svalové hmoty. V tomto se dostáváme k dalšímu bodu, tedy k tomu, že aerobní silově-vytrvalostní trénink ani není tím vhodným řešením ke spalování tuku, protože nejsou ideální ke zlepšení bazálního metabolismu, který je po stravě dalším důležitým bodem. Tedy lidé po těchto častých trénincích pakliže zhubnou, často je to vidět jen na váze či zrcadle, ale rozhodně ne správným poměrem tuku a svalů.

Řešení:  Chcete-li zhubnout, řešte vaší sílu a poměr svalů a především rozhodně vaší stravu. Aerobní trénik by neměl být v popředí vašeho zájmu.

Mýtus č. 5: Nejlepší způsob, jak trénovat vytrvalost je s vytrvalostní práce.

To je populární mýtus, že je často zoufalé ho vyvracet. Fakt je ten, že maximální síla funguje současně i na aerobní energetický systém. Velké zaměření na vytrvalost však je často v rozporu se silou. Kruhové tréninky naopak nevyvinou zlepšení ve vaší síle.

Řešení: Vytrvalost bez stability a síly není cesta ke zlepšení, ale ke zranění.

(Autor : Martin Snášel)

 

Použité fotky:

Nejmenované fitness v ČR

 kbellqueen.blogspot.com